בעיות בדיבור, גמגום וקשיי היגוי – גם מבוגרים סובלים מזה

כאשר מדברים על בעיות בדיבור, גמגום או קשיי היגוי בדרך כלל מדברים על ילדים. אבל למעשה, לא מעט מבוגרים סובלים מאותם קשיים בדיוק. חלקם הם מבוגרים שחוו את הקשיים הללו בילדותם, והם ממשיכים לחוות אותם לפרקים גם כמבוגרים, וחלקם חווים אותם לראשונה כמבוגרים. הטיפול במבוגרים, כמו בילדים, הוא על ידי קלינאית תקשורת. קלינאית תקשורת למבוגרים מתמחה באבחון וטיפול בקשיים בדיבור, בשפה בקול ובבליעה, מכל מקור שהוא. על כך בכתבה הבאה.

מהי בעצם קלינאית תקשורת למבוגרים?

קלינאית תקשורת למבוגרים סיימה לימודים אקדמאיים בחוג להפרעות תקשורת, עברה מבחן הסמכה ובעלת רישיון מטעם משרד הבריאות, בעלת הכשרה וניסיון בעבודה עם מבוגרים. אותה קלינאית תקשורת יכולה במקביל לעבוד גם עם ילדים, אך מה שחשוב בקלינאית תקשורת למבוגרים שיש לה הכשרה וניסיון ספציפיים באוכלוסייה מבוגרת.

קלינאית תקשורת למבוגרים מוסמכת לטפל ב-4 תחומי טיפול:

  1. שפה – השפה היא הדרך שלנו לתקשר עם הסביבה. שפה מתבטאת ב-4 דרכים: דיבור (הבעה), הבנת שפה, כתיבה וקריאה. הפרעת שפה נרכשת בגיל המבוגר נקראת אפזיה. ישנן גם הפרעות שפה מולדות, למשל אוטיזם.
  2. דיבור – בעיות בדיבור מתייחסות לקושי בהפקת המילים, הגייה של מילים או אותיות מסוימות, הנובעות מקושי מוטורי ולא שפתי, לדוגמא: דיסארטריה או דיספרקסיה.
  3. קול – הפרעות קול נובעות כתוצאה מפגיעה במיתרי הקול. סיבות שכיחות בגיל המבוגר לפגיעה במיתרי הקול הם שימוש יתר (overuse), גידול בחלל הפה ומחלות שונות )למשל פרקינסון).
  4. בליעה – בעיות בליעה בגיל המבוגר שכיחות בעקבות חולשת שרירים באזור הפנים, הפה והלסת. השכיחות עולה כאשר האדם סובל ברקע ממחלה כלשהי כגון דמנציה, פרקינסון או אירוע מוחי.

אירוע מוחי – גורם מספר אחד לאפזיה וקושי בדיבור בגיל המבוגר

אירוע מוחי הינו הגורם מספר אחד לנכות ומוגבלות בעולם המערבי. הצד השמאלי של המוח אחראי על השפה שלנו ולכן כל אירוע מוחי בצד שמאל של המוח, עלול הוביל לפגיעה בשפה ולאפזיה. בעיות בדיבור וקשיים בבליעה יכולים להופיע לאחר אירוע מוחי ימני או שמאלי, בעקבות פגיעה בשרירים באחראים על הדיבור והבליעה. לכן טיפול של קלינאית תקשורת בשיקום לאחר אירוע מוחי הינו חיוני.

Restart Therapy מעניק טיפולים של קלינאית תקשורת לאחר אירוע מוחי באופן פרטי בבית המטופל בפריסה ארצית. התפקיד המרכזי של הקלינאית תקשורת הוא לסייע למטופל להחזיר את המיומנויות שרכש כל חייו בתחומים אלה ו/או לספק אסטרטגיות שמטרתן לפצות על הקשיים.

גמגום בגיל המבוגר

ישנן מספר סיבות לגמגום בגיל מבוגר. חלק מהמבוגרים מגמגמים עוד מילדותם, אמנם מצבים שונים של סטרס וחרדה עלולים להחמיר את הגמגום ולכן מומלץ לפנות לטיפול של קלינאית תקשורת מומלצת, לקבלת כלים להתמודדות עם גמגום בגיל מבוגר. הופעת גמגום פתאומי בקרב אנשים מבוגרים הוא לרוב תסמין לבעיה רפואית, אשר חשוב לאבחן ולטפל בכך מידית. גמגום פתאומי אצל מבוגרים נובע לרוב כתוצאה מפגיעה נוירולוגית, כתוצאה מאירוע מוחי או גידול מוחי. טיפול אצל קלינאית תקשורת כולל תרגול לרכישת שליטה טובה יותר בשטף הדיבור והאטת הדיבור. במקביל, מאחר וגמגום נוטה להחמיר במצבי לחץ, הטיפול כולל גם תרגול של טכניקות להפחתת מתח והרגעה עצמית.

בעיות בליעה בקרב חולי פרקינסון

בעיות בליעה שכיחות מאוד במחלת הפרקינסון, מחקרים מצביעים כי 80% עד 100% מהחולים יחוו קשיים בבליעה בשלב כלשהו של המחלה. ככל שהמחלה מתקדמת יותר, והקושי המוטורי מתגבר, כך עולה השכיחות של הפרעות בליעה. על מנת למנוע סיבוכים כתוצאה מבעיות בליעה יש צורך באבחון מוקדם ככל האפשר (ברגע שמופיעים הסימנים הראשונים) על מנת להתחיל טיפול שיאפשר המשך בליעה בטוחה ויעילה. טיפול בבעיות בליעה לחולי פרקינסון ניתן אך ורק על ידי קלינאית תקשורת אשר עברו הכשרה מתאימה .מערך השיקום הביתי של Restart Therapy מספק אבחון קליני של תפקודי בליעה וטיפול מותאם על ידי קלינאיות תקשורת, בבית המטופל, ללא צורך המתנה, בפריסה ארצית.

להתייעצות טלפונית עם מטפלת מוסמכת בכל מה שקשור לבעיות שפה, דיבור ובליעה בקרב מבוגרים, הנכם מוזמנים להתקשר אלינו לטלפון שמספרו 077-9966400. לקבלת מידע נוסף על טיפול בבעיות בליעה, דיבור ושפה בקרב מבוגרים הנכם מוזמנים לבקר באתר שלנו www.restart-therapy.co.il. אנו מספקים מגוון רחב נוסף של שירותי שיקום וטיפולי בית כולל פיזיותרפיה וריפוי בעיסוק למבוגרים בביתם.

Share on facebook
Share on twitter
Share on linkedin
Share on whatsapp
Share on email