השפעת השמנים על הגוף נפש

 

מהות הטיפול ההוליסטי, השלם, הינו ראיה כוללת של האדם.

גוף, נפש, נשמה וכל מה שביניהם- פועלים כיחידה אחת שלמה שלא ניתן להפריד ביניהן.

מהות הריפוי בארומה – תרפיה, ריפוי בריח שיוצר השפעה הדדית בין האפקט הפסיכולוגי לאפקט הפיזי.

כמו כל דבר בטבע פועל בסביבה המתאימה לו כך גם כל תא ותא בגופנו יפעל כראוי כאשר יימצא בסביבה תקינה שמזינה אותו והוא מזין אותה בהשפעה הדדית, כך שכל המערכות יפעלו בצורה תקינה.

לשמנים האתריים השפעה על כל הרבדים של האדם. כאשר יש כאב פיזי הרגשות מושפעים, מצב הרוח משתנה, עייפות וכד' ואם קיימת בעיה רגשית – שמענו שמועה לא נעימה, אנו דואגים למישהו, צריך לעשות מבחן, להגיע לראיון וכד' (טראומה יכולה להיות חיובית, כמו לידה או חתונה) היא מיד משפיעה על הגוף הפיזי כמו כאב ראש, כאב בטן וכד' וגם ייתכן שנדרש לתגובה אינטנסיבית ולפעולה מיידית שמיד לאחריה יכולה לבוא ירידה אנרגטית.

פעמים רבות, אנו רגילים לאכול מאכל מסויים וקשה לנו לוותר עליו. בסיטואציה מסויימת כאשר אותו מזון מגיע אל פינו, בלי להרגיש ובאופן אוטומטי היד מרחיקה אותו, מדוע? מולקולת הריח של המזון מגיעה אל האף, אל בלוטות הריח, בזמן אמת. היד זזה – תגובת שרירים פיזית, הורגש שהאוכל מקולקל – תגובה רגשית סובייקטיבית. כלומר בזמן קצר ביותר התרחש תהליך שלם – תגובת האף לריח ומיד תגובת השרירים.

כאשר אנו מטיילים ומריחים ריח טרי של פריחה ודשא, אנו נוטים להיעצר ולקחת נשימה עמוקה, מה שנותן הרגשה טובה, מתמלאים באנרגיה "הלב מתרחב". אבל, אם עברנו ליד ריח זבל אנו ממהרים להתרחק מהמקו םתגובה אוטומטית ביחסים בין הפיזי לרגשי.

מכאן ברור שבעזרת חוש הריח, בני אדם ובעלי חיים יכולים "לאתר" כדי להגיע לדברים נעימים או להשתמש בחוש הריח כדי להימנע מדברים לא נעימים ומסכנות.

באויר מפזרים בד"כ כלל שמנים אתרים בריח לימוני, הדריים, שבנוסף לריחם הנעים הם מתחמצנים באויר ומחמצנים בקטריות, וירוסים וכל מה שמסתובב באויר מה שבהחלט יכול למנוע הידבקות ממחלות.

כאשר נמצאים בחדר של אדם חולה, בעיקר בבית חולים, יש ריח לא נעים, ריח כבד, חוש הריח אומר לנו לא להישאר שם, מבחינה רגשית רוצים לברוח משם, אך אין ברירה ולכן מפזרים בחלל בעזרת במבער (או להכניס לבקבוק ספריי מזכוכית) שמנים אתריים בריח לימוני, הדרים כמו עשב לימון, לימון, תפוז וגם ברוש, תימוס אדום, רוזמרין, לבנדר. הריח במקום הופך להיות נעים, מולקולות הריח נכנסות לגוף ועושות בו סדר גם כדי למנוע הידבקות מהסביבה וגם להרגשה שלא מוכרחים לברוח מהמקום.

אנשים שנמצאים במצוקה רגשית ויודעים שלא ניתן לשנות מצב שנמצאים בו כרגע, אם יפיצו באויר ריחות שאוהבים הדבר יכול להביא להשלמה עם המצב אבל בצורה שונה, להסתכל על חצי הכוס המלאה, ולהעריך את מה שיש, את הקיים.

 

 

Comments

comments

סגור לתגובות.